Güncel İçerikler
recent

9 Adet Bilim Fuarı İçin Proje Örneği

9 adet 4006 bilim fuarı için araştırma, tasarım ve robot projesi.

1) ROBOTİK KOL Robot/Yazılım

Projenin amacı insan gücünün yetmeyeceği durumlarda insanların işlerini kolaylaştırmaktır. İlk olarak robotik kol 3D yazıcı ile hazırlanır. Daha sonra servo motorlar, vidalar ve gerekli kablolar ile arduino geliştirme kartı üzerine bağlanarak gerekli kodlamaları yapılır. Daha sonra ise robotik kol ile ilgili taşıma, yük kaldırma, vida sıkma vb. işlemler denenir. Servo motorların hassasiyeti bu denemeler ile daha geliştirilerek hata oranı sıfıra indirilmeye çalışılır. Sonuç olarak yapılan robotik kol büyük çaplı bir tasarım ve daha güçlü servo motorlar ile yapıldığında insanların yük taşırken kesinlikle herhangi bir zorlanma olmadan işlerini yapabilecekleri görülür.

2) ALKIŞLA YANAN SÖNEN LAMBA Tasarım

Projenin amacı özellikle engelli olan bireyle destek sağlamak amacıyla yapılacaktır. (Lambaları yakmaları ve söndürmelerini kolaylaştıracaktır.) Özellikle yürüme konusunda sıkıntı yaşayan bireyler ayağa kalkmadan kolay bir şekilde lambaları alkışla açıp kapatabileceklerdir. İlk olarak öğrenciler engelli bireylerin evde yada okulda yaşadığı zorlukları araştıracaklardır ve daha sonra proje için çeşitli devreler yapmaya çalışacaklardır. Bu lamba düzeneği alkışla yanacak ve alkışla tekrar sönecektir. Proje daha da ilerletilebilirse TV, klima vb elektronik ev eşyaları alkışla, parmak şıklatmayla ve ses ile kontrol edilebilir.(Öğrencilerin hazırbulunuşluğu yüksek olduğu taktirde bu elektronik eşyalarında da çalışması yapılabilir) Bu sayede öğrenciler yürüme konusunda sıkıntısı olan bireylerin gerek evlerinde gerek okullarında bu sistem ile ilk olarak lambaları kolay bir şekilde yakıp söndürebileceklerini göreceklerdir.

3) ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT Robot/Yazılım

Projenin amacı şerit şeklinde hazırlanan yolda sürücüsüz bir şekilde otomatik olarak giden bir araç yapmak. Bu sürücüsüz araç, fabrikalarda yük taşımak için prototip olarak üretilecektir. Bu araç sayesinde çizilen şerit dışına çıkmadan yük taşıması yapılabilecektir. Araçlar örnek vermek gerekirse beyaz çizgi üzerinde ilerleyecek ve yükü istenilen yere bu şekilde götüreceklerdir. İlk olarak öğrenciler arduino ile ilgili araştırmalar yapacaklar. Daha sonra bilişim tekn. sınıfında arduino kart ile ilgili çeşitli led yakmalar ve denemeler yaptıktan sonra aracın şasesini oluşturmak için çalışmalara başlayacaklar. Aracın şasesi hazır olduktan sonra öğrenciler algoritma ve kodlama ile ilgili bilgiler verilecek ve öğrencilerin kodlamanın mantığını anlamaları sağlanacak. Sonuç olarak ortaya çıkan araçla öğrenciler sürücüsüz ve güvenli bir şekilde yük taşımayı öğreneceklerdir.

4) BLUETOOTH KONTROLLÜ ARAÇ Robot/Yazılım

Projenin amacı akıllı telefon ile uzaktan kontrollü araç yapmaktır. Bu proje ile insanlar için girmesi tehlikeli olan yerlere bu araçlar ile müdahale edilebilecektir.(Radyosyonun yüksek olduğu ya da tehlikeli olabilecek ortamlara karşı etkili bir şekilde kullanabilir.) Öğrenciler ilk olarak bluetooth'ın çalışma mantığı ile ilgili araştırmalar yapacak. Daha sonra bilişim tekn. sınıfında arduino ile ilgili çeşitli denemeler yapacaktır ve denemeler sonunda aracın şasesini oluşturmaya başlayacaktır. Şase oluşturulduktan sonra öğrenciler APPinventor programı ile akıllı telefon için gerekli olan yazılımı yapacaklardır. Sonuç olarak bluetooth kontrollü araç ile insanlar tehlikeli ortamlara girmeden güvenli bir şekilde işlerini yapabileceklerdir.

5) AKILLI PERİYODİK CETVEL Robot/Yazılım

Projenin amacı öğrencilerin periyodik cetveli daha etkili bir şekilde öğrenmelerini sağlamaktır. Öğrencilerin ilk olarak periyodik cetveldeki elementlerin özellikleri ile ilgili araştırmalar yapar. Metallerin, ametallerin, soygazların periyodik cetvelde nerede olduğunu iyice öğrenip pekiştirirler. Daha sonra periyodik cetvel ile ilgili bir maket hazırlanır. Maket içerisine 3 farklı renkte led döşenir. Led döşendikten sonra arduino kart ile kodlama yapılır. Kart üstünü yerleştirilen ses sensörü ile periyodik cetvel de çeşitli uygulamalar yapılır. Örneğin; metaller sözü söylendiğinde maket üzerindeki metalleri yer aldığı kısımda LED yanar. ametaller sözü söylendiğince farklı bir renkte LED yanar. Sonuç olarak proje sonunda öğrenciler periyodik cetveli daha da iyi öğreneceklerdir.

6) SONAR İLE GÜVENLİK SİSTEMİ Robot/Yazılım

 Projenin amacı güvenlik sistemi ile evlerin, işyerlerinin güvenliğinin sağlanmasıdır. İlk olarak öğrencilere güvenlik sistemi hakkında araştırmalar yapacaklar. Bu araştırmalardan sonra arduino kart ile güvenlik sistemi yapılacak. Bu güvenlik sisteminin adı ise sonar olacak. Sonar olarak adlandırılan bu cihaz bir servo motor üzerinde hareket edecek 4 metrelik bir alanı inceleyecek bir gözdür. Bu göz bu 4 metre alan içerisinde bir nesne gördüğü an üzerinde yer alan ledler yanacak, alarm çalacak ve etrafta birinin olduğu sinyalini ev sahibi ya da iş sahibine bildirecektir. Bu sayede ev sahibi ya da iş sahibi bir şeylerin ters gittiğini anlayacak ve önlemini alacaktır. Bu proje ile geliştirilen güvenlik sistemi ile evler ya da iş yerlerinin daha güvenilir hale gelebileceği öğrenciler tarafından anlaşılacaktır.

7)ELEMENTİN SEMBOLÜNÜ BUL Araştırma Projenin amacı öğrencilerin element sembollerini kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlamaktır. İlk olarak öğrenciler çeşitli kitaplardan ve internet aracılığıyla elementler ile ilgili çalışmalar yaparlar. ve öğrencilere bir test yapılır. Daha sonra Öğrenciler tarafından elementlerin sembollerinden ve isimlerinden oluşan bir pano hazırlanır. Bu panoda yer alan element sembolleri doğru olan element ismine götürüldüğünde led yanar. Daha sonra öğrencilere bir de son test yapılır ve öğrencilerin başarıları öntest ile karşılaştırılır. Ayrıca öğrencilere klasik olarak (kitap, internet vb.) yapılan çalışmaların mı yoksa bu şekilde bir ürün ile mi yapılan çalışmaların kendilerine daha fazla fayda sağladığı ile ilgili görüşmeler yapılır. Sonuç olarak öğrenciler yapılacak olan materyallerin öğrenmelerine olan etkisini gözlemler.

8) NEDEN BAŞARISIZ OLURUZ Araştırma Projenin amacı öğrencilerin neden başarısız olduklarının araştırılması ve sonuçların bulunarak öğrencileri başarılı bir hale getirmektir. Bu proje Önsen Ortaokulu öğrencileri ile sınırlandırılacaktır. Öğrenciler okuldaki gönüllü öğrencilere hazırlayacakları anket soruları ile başarısız olma sebeplerini araştırıp bunları not alarak bir veri havuzu oluşturacaklardır. Bu veri havuzundan yola çıkarak başarısızlık nedenleri ortaya çıkarılacak ve başarısızlık durumları çözümlerinin neler olabileceği konusunda rehber öğretmenle bu sorunun çözümü için öneriler oluşturulacak ve öğrencilere uygulanacak. Örneğin; öğrencilere yapılan ankette öğrencilerin kahvaltı yapmadan okula geldikleri sonucu ortaya çıkarsa bir veli toplantısı düzenlenerek veliler sabah kahvaltısı konusunda bilinçlendirilecektir. Sonuç olarak okulumuzdaki öğrencilere anket uygulanacak ve derslerde neden başarısız oldukları bulunarak öğrencilerin bu durumdan kurtulmaları sağlanacak.

9) ASİT YAĞMURLARININ BİTKİLERE ETKİSİ Araştırma

Projenin amacı asit yağmurlarının bitkilere ne gibi etkilerinin olduğunu deneyler yaparak saptamaktır. Proje çalışmasında öncelikle olarak asit yağmurlarıyla ilgili geniş çaplı araştırma yapılacak.Ardından asit yağmurlarının bitkiler üzerindeki etkisini tespit etmek için kendi tasarlayacağımız deneyimizi yapacağız. Deneyimizde 2 adet bitki güneş aşığı alan,ortam koşulları aynı olan yerlere yerleştirilecek. İki güne bir 1. bitkimize yarım su bardağı su 2.bitkimize yarım su bardağı sirke eklenecektir. Yapılan sulama işlemlerinde sonrasında bitkilerin durumunu takip edilecek ve fotoğraflanacaktır. Ve bitkilerin durumları gözlem formuna not alınacaktır. Sonuç olarak su ile ve sirke ile beslenen bitkilerin gelişimleri gözlemlenecektir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.